სუბსიდირებული იპოთეკა ახალშეძენილი შვილის მშობლებისთვის
ვის შეუძლია სუბსიდირების პროგრამით სარგებლობა:
- ოჯახს, მარტოხელა მშობელს ან ქვრივს თუ სესხის აღების მომენტში ჰყავს 2023 წლის 1 სექტემბრის შემდეგ დაბადებული 1 წლამდე ასაკის შვილი.
- ოჯახს, მარტოხელა მშობელს ან ქვრივს, თუ სესხის აღების მომენტში უკვე ჰყავს 3 ან მეტი შვილი (ერთ-ერთი შვილი მაინც უნდა იყოს ერთ წლამდე ასაკის), შვილის შეძენის ან აყვანის შემთხვევაში შესაძლებლობა აქვს პროგრამაში ჩაერთოს 2022 წლის 1 სექტემბრის შემდეგაც.
- ბენეფიციარი უფლებამოსილია პროგრამით ისარგებლოს მეორეჯერაც, თუ პროგრამაში ჩართვის შემდეგ შეეძინება ან/და შვილად აიყვანს მე-4 ან მეტ შვილ(ებ)ს. ასეთ შემთხვევაში მსესხებელი უფლებამოსილია აიღოს ჯამში 200 000 ლარი სესხი;
- ოჯახს, მარტოხელა მშობელს ან ქვრივს, რომელსაც სესხის აღების მომენტში ჰყავს არასრულწლოვანი შვილი, რომელიც აყვანილია 2021 წლის 1 სექტემბრის შემდეგ (აუცილებელია, სესხის აღების მომენტში, ერთ წლამდე ასაკის იყოს შვილი).
სააგენტო პროგრამის ფარგლებში ახორციელებს ბენეფიციარისთვის გაცემულ სესხზე დარიცხული საპროცენტო განაკვეთის სუბსიდირებას, სესხის გაცემიდან 60 (სამოცი) თვის განმავლობაში შემდეგნაირად:
- საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილ რეფინანსირების განაკვეთს გამოკლებული 3,5 %-ი, მაგრამ არაუმეტეს 6 %-ის ოდენობით - თუ მსესხებელს ჰყავს 1 ან 2 შვილი.
- საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილ რეფინანსირების განაკვეთს გამოკლებული 1,5 %-ი, მაგრამ არაუმეტეს 8%-ის ოდენობით - თუ მსესხებელს ჰყავს 3 ან მეტი შვილი.
მახასიათებლები
*თუ ქონების შესაძენად/ასაშენებლად გჭირდებათ მეტი თანხა, დარჩენილი თანხა დაფინანსდება პარალელური იპოთეკური სესხით, რომელზეც არ მოხდება სახელმწიფოს მხრიდან პროცენტის თანადაფინანსება.
თუ სესხის გაცემიდან 5 წლის მანძილზე შეგეძინებათ მე-4 ან მეტი შვილი, შეგიძლიათ ისარგებლოთ დამატებით მაქსიმუმ 200,000 ლარიანი იპოთეკური სესხით, რომელზეც გაცემიდან 5 წლის მანძილზე ასევე გავრცელდება პროცენტის თანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა.
**მოცემული საპროცენტო განაკვეთი მიბმულია საქართველოს ეროვნული ბანკის რეფინანსირების განაკვეთზე, რომელიც შესაძლოა შეიცვალოს (გაიზარდოს ან შემცირდეს), შესაბამისად შეიცვლება სესხის საპროცენტო განაკვეთი და სესხის შენატანი.
სესხის უზრუნველყოფა
- დასაფინანსებელი უძრავი ქონება (შესაძენი/ასაშენებელი);
- დამატებით შესაძლებელია წარმოდგენილ იქნას მსესხებლის/თანამსესხებლის საკუთრებაში არსებული/შესაძენი ან მესამე პირის საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონება.
სესხის მისაღებად წარმოსადგენი ძირითადი დოკუმენტების სია
- პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
- უძრავი ქონების ამონაწერი საჯარო რეესტრიდან;
- შემოსავლის დამადასტურებელი საბუთები;
- სამოქალაქო ქორწინებში მყოფმა პირმა:
- სამოქალაქო ქორწინების მოწმობა;
- ცნობა განაცხადების შევსებისას განქორწინების ფაქტის რეგისტრაციის არარსებობის შესახებ;
- მარტოხელა მშობელმა (არა განქორწინებულმა):
- მარტოხელა მშობლის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
- ქვრივმა:
- მეუღლის გარდაცვალების მოწმობა;
- შვილებთან დაკავშირებით:
- არასრულწლოვანი შვილების/გერის/შვილად აყვანილი პირების დაბადების მოწმობები;
- შვილად აყვანის შემთხვევაში, დამატებით შვილად აყვანის დამადასტურებელი საბუთი;
- გერის შემთხვევაში, მის მშობელთან სამოქალაქო ქორწინების მოწმობა.