კალკულატორი ვალუტის კურსები ფილიალები და ბანკომატები
სუბსიდირებული იპოთეკა ახალშეძენილი შვილის მშობლებისთვის
ვის შეუძლია სუბსიდირების პროგრამით სარგებლობა:
• ოჯახს, მარტოხელა მშობელს ან ქვრივს თუ სესხის აღების მომენტში ჰყავს 2023 წლის 1 სექტემბრის შემდეგ დაბადებული 1 წლამდე ასაკის შვილი.
• ოჯახს, მარტოხელა მშობელს ან ქვრივს, თუ სესხის აღების მომენტში უკვე ჰყავს 3 ან მეტი შვილი (ერთ-ერთი შვილი მაინც უნდა იყოს ერთ წლამდე ასაკის), შვილის შეძენის ან აყვანის შემთხვევაში შესაძლებლობა აქვს პროგრამაში ჩაერთოს 2022 წლის 1 სექტემბრის შემდეგაც.
• ბენეფიციარი უფლებამოსილია პროგრამით ისარგებლოს მეორეჯერაც, თუ პროგრამაში ჩართვის შემდეგ შეეძინება ან/და შვილად აიყვანს მე-4 ან მეტ შვილ(ებ)ს. ასეთ შემთხვევაში მსესხებელი უფლებამოსილია აიღოს ჯამში 200 000 ლარი სესხი;
• ოჯახს, მარტოხელა მშობელს ან ქვრივს, რომელსაც სესხის აღების მომენტში ჰყავს არასრულწლოვანი შვილი, რომელიც აყვანილია 2021 წლის 1 სექტემბრის შემდეგ (აუცილებელია, სესხის აღების მომენტში, ერთ წლამდე ასაკის იყოს შვილი).
სააგენტო პროგრამის ფარგლებში ახორციელებს ბენეფიციარისთვის გაცემულ სესხზე დარიცხული საპროცენტო განაკვეთის სუბსიდირებას, სესხის გაცემიდან 60 (სამოცი) თვის განმავლობაში შემდეგნაირად:
• საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილ რეფინანსირების განაკვეთს გამოკლებული 3,5 %-ი, მაგრამ არაუმეტეს 6 %-ის ოდენობით - თუ მსესხებელს ჰყავს 1 ან 2 შვილი.
• საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილ რეფინანსირების განაკვეთს გამოკლებული 1,5 %-ი, მაგრამ არაუმეტეს 8%-ის ოდენობით - თუ მსესხებელს ჰყავს 3 ან მეტი შვილი.